Podejmij wyzwanie na rocznicę!

Druhno, dziś o 23:00 rozpocznie się akcja 49x49x49!
Nie może zabraknąć Twojego udziału! Co zrobić?
Przeczytaj, kliknij „wezmę udział” w wydarzeniu na Facebook’u i podejmij wyzwanie!

49x49x49 – o co chodzi?
9 kwietnia 2017r. będziemy obchodzić 49 rocznicę śmierci Zofii Kossak, przyszłej patronki Hufca Harcerek na Podbeskidziu. Dlatego chcemy podjąć wspólnie wyzwanie: 49 harców, 49 osób, 49 godziny. Czy naszemu Hufcowi uda się sprostać temu zadaniu zależy także od Ciebie! Druhno – czy zdecydujesz się dołączyć?

Jaki jest nasz cel?
Żeby zdążyć z wykonaniem wszystkich 49 zadań w 49h (przez ostatnią godzinę piątku, całą sobotę i całą niedzielę) musimy połączyć siły wszystkich drużyn i Rady Hufca! Naszym celem jest to, by zanim wybije ostatnia minuta dnia, w którym obchodzimy 49. rocznicę śmierci Zofii Kossak  nasz Hufiec miał za sobą 49 podjętych i wykonanych harców! … a to wszystko na bieżąco możesz śledzić na wydarzeniu na Facebook’u, pod tym linkiem:
https://www.facebook.com/events/1367345113303543/
Wszystkie potrzebne informacje dotyczące instrukcji postępowania znajdują się zarówno poniżej, w dalszej części posta, jak i na fejsbukowym wydarzeniu, jednak bez używania Facebook’a, nie dasz rady zatwierdzić harca.

ZOFIA_KOSSAK_Fotor

INSTRUKCJA AKCJI 49x49x49 :
Chcesz być jedną z 49 odważnych? Do dzieła! Postępuj według 5 kroków :

1.Wymyśl harc-zadanie, którego podejmiesz się w dowolnym momencie podczas 49h trwania wydarzenia i które będzie wiązało się z jedną z cech Zofii. Jest 7 cech do wyboru, do każdej cechy 7 osób może wykonać zadanie: WIERNA, TWÓRCZA, RODZINNA, PATRIOTKA, NIEUSTRASZONA, PRACOWITA, POGODNA (szczegółowe opisy PRZY ANKIETACH w zakładce “Dyskusja”) Możesz inspirować się lub wykonać któreś z podanych tam przykładów.

UWAGA: Zadania NIE MOGĄ się powtarzać – najlepiej, by były maksymalnie różnorodne!

2.Odnajdź wśród ankiet CECHĘ, której ma dotyczyć Twoje zadanie i zaznacz kolejny wolny numerek w opcjach ankiety. Będzie on przypisany wtedy Twojemu harcowi i  przybliży nas do celu w odliczaniu do 49!

3.TERAZ BARDZO WAŻNY KROK! Zaraz po zaznaczeniu w ankiecie wstaw na wydarzeniu post, w którym:
-> otagujesz kolejno: #numer_Twojego_harca/49  #ZOFIA_CECHA #kampania_bohater
-> napiszesz na czym polega podjęty przez Ciebie harc

np.  #17/49  #ZOFIA_RODZINNA #kampania_bohater
Harc nr 17:  Dzisiaj spędzę wieczór u mojej babci i dziadka i wypytam o ich wspomnienia z dzieciństwa oraz historie z czasów, kiedy moi rodzice byli dziećmi 🙂

4.Udokumentuj wykonane zadanie w postaci zdjęcia, które dodasz na stronie wydarzenia w tym samym poście (lub w komentarzu do niego) w którym zadeklarowałaś swoje zadanie,

5. Zaproś wszystkie harcerki, których jeszcze nie ma na wydarzeniu, a mają Facebook’a i zachęć najbliższe Ci druhny do podjęcia wyzwania! Każdy harc zbliża nas do celu! 🙂

W razie pytań, problemów i wątpliwości prosimy kontaktować się z organizatorami wydarzenia, przez Facebook’a
Powodzenia!

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY KATEGORIE HARCÓW WRAZ Z PRZYKŁADAMI :

#ZOFIA_TWÓRCZA  numery 1-7
 


Przykładowe harce:
DIY– Wykonaj ręcznie jakiś skromny upominek dla bliskiej ci osoby, jeśli chcesz podziel się instrukcją wykonania na stronie wydarzenia.
Podaj dalej– Wybierz jedno z dzieł Zofii, zdaj się na los i otwórz na dowolnej stronie. Wybierz fragment, który najbardziej Ci się podoba, trafia do Ciebie, lub po prostu widzisz w nim ukryty sens. Teraz już tylko wystarczy ładnie go przepisać lub wydrukować, zapakować i podrzucić niepostrzeżenie drugiej osobie (koniecznie z tytułem dzieła i autorem!). Może to być koleżanka z ławki, której wrzucisz go do piórnika, lub mama, która znajdzie kopertę w torebce-  może akurat znajdzie inspiracje w postaci Zofii?

#ZOFIA_RODZINNA numery 8-14

Przykładowe harce:
Chwila dla bliskichodwiedź swoją babcię, dziadka, bądź inną osobę z rodziny, poświęć jej tyle swojego czasu, na ile naprawdę zasługuje, nie tylko tyle, ile Ci wygodnie. Zagraj w karty, szachy, porozmawiaj o Waszych korzeniach. Wymyślając Twój harc sprecyzuj dokładnie co zamierzasz zrobić, bądź kreatywna!
Przez żołądek do serca– ugotuj, lub upiecz coś pysznego dla swoich najbliższych, tak, aby ich zaskoczyć – wstań wcześniej i przygotuj śniadanie, albo podrzuć komuś własnoręcznie upieczone słodkości z życzeniami miłego popołudnia na karteczce!


#ZOFIA_PATRIOTKA numery 15-21

Przykładowe harce:
Nie wstydzę się swojej Ojczyzny–  wybierz jeden z symboli narodowych lub jakiś przedmiot, który kojarzy Ci się z Ojczyzną. Zrób jego zdjęcie i wstaw na swoją tablicę podpisując wybranym punktem z Dekalogu Polaka napisanego przez Zofię Kossak.
Przewodnik- weź ze sobą koleżankę, siostrę, lub dalsza rodzinę, która akurat jest w odwiedzinach – oprowadź ich po najciekawszych, lub najbliższych Ci miejscach w Bielsku. Może to być pomnik upamiętniający jakąś postać, budynek, z którym wiąże się ciekawa historia czy po prostu miejsca, o  których mało kto wie. Ile wiesz na temat swojej Małej Ojczyzny?

#ZOFIA_NIEUSTRASZONA numery 22-28

Przykładowe harce:
Daj z siebie 100% – każdy ma coś czego się boi,  co blokuje go przed rozwijaniem się. Dla niektórych jest to nieśmiałość, czy strach przed brakiem akceptacji. Rozwiązanie? Stawić temu czoła! Wyjdź z domu i powiedz komplement pierwszej napotkanej osobie. Pomóż starszemu panu nieść zakupy. Zagadaj do osoby siedzącej obok w autobusie. Kup coś do jedzenia głodnemu. Zastanów się: co tak naprawdę powstrzymuje cię przed byciem nieustraszoną w niesieniu pomocy i dobrego słowa?
Pierwsza próba-   jeżeli zdecydowałaś się wziąć udział w tym wydarzeniu, to znaczy, że nie boisz się wyzwań! Zdecydowanie jesteś nieustraszona. Podczas tych 49h odnajdź chwilę na zrobienie czegoś po raz pierwszy! Nigdy miałaś na nogach rolek? Nie wbiegałaś na szczyt góry? Nigdy nie przeżegnałaś się jadąc koło kościoła? Dziś czas, by to zrobić!

#ZOFIA_PRACOWITA numery 29-35 

Przykładowe harce:Czas -Często po przyjściu do domu nie chce nam się uczyć, odkładamy obowiązki domowe na drugi plan i zajmujemy się niepotrzebnymi rzeczami, a później okazuje się że już na nic nie mamy czasu – zaplanuje swój dzień zaczynając od rzeczy najważniejszych i kończąc na przyjemnościach.
Marzenie-Wszyscy mamy marzenia, niektórzy bardzo ambitne inni mniej ale czy robimy coś aby one się spełniły? – Dziś podejmij pierwsze kroki do tego aby Twoje marzenie stało się rzeczywistością! To zawsze jest warte wysiłku!

#ZOFIA_WIERNA numery 36-42 

Przykładowe harce:
Spotkanie z Bogiem-Codziennie przez nasz ręce przewija się mnóstwo książek- matematyka, historia, czy fizyka, lecz czy mamy czas aby przeczytać chociaż kilka stron tej Najważniejszej? Zaparz sobie herbaty, usiądź w fotelu i weź do ręki Pismo Święte, wybierz fragment i przeczytaj go. Poświęć chwilkę na to, aby zastanowić się nad tym, co Bóg mówi do ciebie właśnie w tym momencie. Gdy odnajdziesz już to przesłanie, pozostaje tylko wdrożyć je w swoje życie i przekazywać je dalej!
Wdzięczność– Cały dzień mija bardzo szybko, śpieszymy się do szkoły, czasem mamy dodatkowe zajęcia, wracamy do domu, uczymy się, idziemy spać. Żyjąc w ciągłym biegu nie zauważamy tego czym Bóg nas obdarza- dzisiaj wieczorem pomyśl za co jesteś wdzięczna Panu Bogu tego dnia, ale też w każdym momencie swojego życia. Zrób sobie listę takich rzeczy – podziękuj za każdego człowieka, którego postawił na Twojej drodze, za każdy uśmiech, przebłysk słońca, za każdą małą radość, która Ci się przydarzyła. Doceń to!

#ZOFIA_POGODNA  numery 43-49
Przykładowe harce:

-Rozsiewaj uśmiech- Przez cały czas trwania akcji – masz cały weekend! – uśmiechnij się do 49 różnych osób. Zarówno to tych bliskich, jak i tych, które spotkasz na ulicy, w szkole, w parku – kto wie może dzięki twojemu uśmiechowi czyjś dzień stanie się  lepszy?
-Zero smutku – Postaraj się żeby dzisiaj wokół Ciebie nie było osoby, która jest smutna, samotna. Jeżeli taką spotkasz podejdź do niej, pogadaj i spróbuj poprawić jej humor!

UWAGA: Z każdej siedmiu kategorii można wykonać dokładnie po 7 zadań! Jeśli w ankiecie danej cechy wszystkie 7 odpowiedzi będzie zaznaczonych to znaczy, że musisz podjąć się zadania dotyczącego cechy z innej ankiety, gdzie są jeszcze miejsca!